Mały, ciasny ale własny


Nie wszystkich jest stać na bogate, olbrzymie wille o nietuzinkowych bryłach architektonicznych, wybudowane na olbrzymich, kilkuhektarowych działkach. Budowa domu oraz jego wykończenie nie jest ani tania, ani prosta, dlatego większość osób, które chcą mieć dom jednorodzinny, decyduje się na zakup małej, taniej działki i budowę niewielkiego budynku jednorodzinnego.

Domy jednorodzinne - domy parterowe czy piętrowe - to pytanie zawsze pada, gdy chcemy wykonać projekt domu. Jeden i drugi budynek ma tak swoje zalety, jak i wady. Domy parterowe przede wszystkim muszą być wybudowane na większej działce niż dom z poddaszem o tej samej powierzchni. W tym wypadku za sam teren zapłacimy więcej.

Jeśli jednak mamy już działkę, to należy rozważyć wszelkie za i przeciw budowy domu parterowego i domu piętrowego. Dom parterowy ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim zajmuje większą powierzchnię na działce niż dom piętrowy. Poza tym zdecydowanie trudniej jest oddzielić w nim strefę dzienną od nocnej. Tak dzieje się przede wszystkim w przypadku, gdy powierzchnia użytkowa budynku jest niewielka. Do zalet domów budowanych w parterze należy na pewno brak schodów wewnętrznych, co zmniejsza koszty wykończenia domu. Ponadto dom parterowy łączy się bezpośrednio z ogrodem, co pozwala na ciekawą aranżację przestrzeni tak ogrodu jak i samego domu.

Domy z poddaszem użytkowym jednak są najbardziej ekonomicznymi budynkami, jeśli chodzi o ich budowę. Ich bryła jest bardziej zwarta, a powierzchnia ścian zewnętrznych mniejsza. Mniejsze są również koszty fundamentu, dachu i stropu. Wszystko jest rozłożone na poszczególne kondygnacje. Mały dom z poddaszem może być również komfortowy. Wystarczy odpowiednio podzielić go na strefę dzienną i wypoczynkową. Dom z poddaszem to ciekawe skosy i zakamarki, które można doskonale wykorzystać na dodatkowe schowki i interesująco zaprojektować.

Domy parterowe tak jak domy z poddaszem są ciekawymi pomysłami na własny kąt.

Previous Praktyczne parterówki
Next Jak wybudować dom idealny?