Dom parterowy – budownictwo proste i wygodne


Dom parterowy czy dom piętrowy? Dom parterowy ma swoje zalety, podobnie jak i dom piętrowy. Decyzja nie jest więc łatwa, ale powinna zostać podyktowana potrzebami i preferencjami właścicieli.

Jaki dom wybrać?
Przede wszystkim dostosujmy dom do powierzchni działki. Budynek nie powinien zajmować 40% jej powierzchni. Domy parterowe zazwyczaj nie są domami dużymi, mają maksymalnie do 200 metrów kwadratowych powierzchni, ale zdarzają się budynki większe, których konstrukcja polega na połączeniu kilku brył w jedną. Jedną z zalet domu budowanego w parterze jest na pewno jego integracja z ogrodem, a bliskość natury sprzyja wypoczynkowi mieszkańców. Projekty domów parterowych zawierają plan harmonijnego otwarcia budynku za pomocą tarasu, podcienia, patia czy trejaży wprost na ogród. Domy parterowe powinny być budowane na dużych działkach. Na działkach niewielkich zdecydowanie lepiej sprawdzają się domy piętrowe. Dom parterowy również można zamienić na dom piętrowy dobudowując do niego kolejną kondygnację lub zagospodarowując poddasze tworząc w nim poddasze użytkowe. Dom wtedy rośnie wraz z potrzebami jego użytkowników.

Dom szyty na miarę
Przeważnie jednak wszystkie domy są szyte „na miarę”, czyli budowane dla potrzeb jednej rodziny. Wygodny dom to taki budynek, w którym każdy domownik ma jedno pomieszczenie tylko i wyłącznie dla siebie i w którym znajduje się jedno pomieszczenie wspólne. Są to najbardziej uniwersalne i dopasowane domy, w których nie ma powierzchni niepotrzebnej, stworzonej sztucznie na zapas.

Dla kogo jest dom parterowy?
Kto wybiera domy parterowe? Najczęściej osoby na emeryturze, dla których dom wybudowany na obrzeżach miasta lub na wsi będzie oazą spokoju, wygodnym mieszkaniem, gdzie nie ma schodów i innych barier architektonicznych. Poza tym jest tani i łatwy w budowie oraz można szybko go wybudować. Nie jest bowiem skomplikowany architektonicznie.

Previous Perfekcyjny projekt
Next Najlepszy projekt domu dla rodziny