Co to jest dom pasywny?


nPojęcie domu pasywnego jest dość tajemnicze, choć z powodzeniem funkcjonuje od jakiegoś czasu w Polsce. Domy pasywne to domy energooszczędne, budynki, w których zużycie energii zredukowane jest nawet o 90 procent. Dom pasywny został wymyślony w Niemczech. Według definicji, jakie proponują instytuty niemieckie, dom pasywny jest wtedy, gdy nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Te wymogi jest trudno osiągnąć, ale nie jest to niemoeżliwe. Jak wybudować dom pasywny?

Przede wszystkim należy zastosować nowoczesne techniki ograniczania utraty ciepła z wnętrza budynku. Potrzebna będzie bardzo dobra izolacja ścian, okna, które nie przepuszczają ciepła czyli są niskoemisyjne. W takim domu należy wyeliminować mostki termiczne takie jak balkony. Należy też wykonać odpowiednią wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Projekty domów energooszczędnych - pasywnych powinny zawierać możliwości pozyskiwania energii słonecznej i czerpania z innych odnawialnych źródeł energii. Dlatego należy między innymi zadbać o odpowiednie oszklenie budynku od strony południowej, a eliminację okien od strony północnej, gdzie straty ciepła są największe.

Pasywny dom jednorodzinny jest przede wszystkim piętrowy, nie ma podpiwniczenia, posiada płaski dach i zwartą bryłę budynku. Idealnym kształtem dla domu pasywnego byłoby igloo. Ze względów technicznych budowa igloo jest możliwa, lecz w ogóle nieopłacalna.

Energooszczędność domu pasywnego nie polega więc na zwiększaniu izolacyjności ścian, ale przede wszystkim na właściwym zaprojektowania funkcji i architektury budynku. Domy energooszczędne projekty powinny zorientować budynek na korzystanie z energii słonecznej, dobrać odpowiednią bryłę. A inwestor, który zdecyduje się na taki dom, musi pamiętać, że będzie on zdecydowanie odbiegał od standardowych szablonów w budownictwie.

Previous Domy nowoczesne - kształty i rozwiązania
Next Wady i zalety domów parterowych