Domy inteligentne, czyli automatyka budynkowa


Domy drewniane, domy parterowe, domy jednorodzinne - każdy z tych budynków może być domem inteligentnym. O tym, czy dany budynek jest inteligentny decyduje automatyka budynkowa, czyli zaawansowane technologicznie systemy sterujące, które ułatwiają mieszkańcom takiego domu życie i wypoczynek.

Inteligentny dom zapewnia przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Automatyka domowa to jeden dotyk w iPadzie, wciśnięcie jednego przycisku w pilocie. Ten gest pozwala przyciemnić światło albo włączyć nastrojową muzykę. Rolety same bezszelestnie opadną na okna. Systemy alarmowe włączają się automatycznie po wyjściu gospodarzy z domu. Nad bezpieczeństwem domowników czuwa system kamer. Specjalne czujniki uruchamiają ogrzewanie, gdy temperatura na zewnątrz jest niska. Przepływ ciepłej wody zwiększy się więc w grzejnikach i panelach, aby temperatura w domu było ciepło. Inteligentny budynek dostosowuje się więc do Twoich potrzeb.

Czym są inteligentne systemy sterowania domem i gdzie się je stosuje? Systemy automatyki budynkowej stosuje się przede wszystkim w biurowcach, ale coraz częściej mają zastosowanie w budynkach mieszkalnych - w domach jednorodzinnych i w budownictwie wielomieszkaniowym. W domach jednorodzinnych najczęściej instaluje się systemy sterowania oświetleniem. Występują one w ponad 80% inwestycji. Większość inwestorów wymaga jednak czegoś więcej i są to najczęściej elementy integrujące wszystkie instalacje, które sprawiają, że dom staje się przyjazny i prostszy w obsłudze.

Czy łatwo kupić i zainstalować takie inteligentne systemy? Na rynku obecnie istnieje ogromna różnorodność wielosystemowych rozwiązań. Są one zwane domami inteligentnymi. Ich cena zależy od ilości i jakości komponentów oraz od samego systemu i ilości pomieszczeń, w jakich dane rozwiązanie będzie zastosowane. Jednak nie są one tak drogie, jakby się mogło wydawać. Ich koszt zwraca się też szybko.

Previous Projekty domów tradycyjnych
Next Dom z drewna to dom idealny