Adaptacja gotowego projektu


Wiele osób decydując się na budowę domu, w pierwszej kolejności wybierają działkę. Na podjecie decyzji o lokalizacji domu na wtedy wiele czynników. Bliskość natury lub właśnie odwrotnie, bliskość innych zabudowań. Nie każdy z nas może pozwolić sobie na wybór działki idealnej. Często działka idealna pod jednym względem, ma ukryte wady, które wyjdą na jaw już na etapie wyboru projektu.

Adaptacja projektu

Oczywiście idealnym rozwiązaniem było by stworzenie projektu domu, w 100% dopasowanego do naszych potrzeb oraz do warunków i ograniczeń wybranej, wymarzonej działki. Jest to jednak rozwiązanie droższe, a wynik nie gwarantuje 100% satysfakcji.
Rozwiązaniem tańszym jest dostosowanie gotowego projektu do naszych potrzeb.
Architekt wtedy dostosuje projekt, który wybierzemy nie tylko do kształtu naszej działki, ale też to ukształtowania terenu, uwzględni dokumentację techniczną czyli dostępność instalacji wodno- kanalizacyjnej, gazowej czy elektrycznej. Weźmie też pod uwagę warunki zabudowy czy miejscowy plan zabudowy terenu, ale przede wszystkim dostosuje projekt do naszych wymagań wizualnych i użytkowych. Zmianie może ulec wielkość domu, kształt dachu czy układ okiem oraz drzwi. Nie mówiąc już nawet o zmianach ścian wewnętrznych czy układu pomieszczeń lub ich przeznaczenia. W niektórych projektach możliwa jest nawet zmiana podpiwniczenia. Jednak każdy projekt należy indywidualnie skonsultować z pracownią architektoniczną.
Rozwiązanie takie ma wiele plusów, nie dosyć, że od razu wiemy jaki kształt będzie miał nasz dom finalnie to jednak możemy nanieść niezbędne dla nas poprawki.
Na etapie adaptacji projektu można zmienić też na przykład sposób ogrzewania budynku- ma to kluczowe znaczenie dla późniejszego komfortu użytkowania. Warto pomyśleć o tym od początku bo późniejsze zmiany mogą być nie tyle bardzo kosztowne co czasami nawet niemożliwe.
Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić czas ale też pieniądze.

Pracownia architektoniczna może pomóc też w przygotowaniu dokumentacji technicznej niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę.

Previous Czym charakteryzują się domy energooszczędne
Next Kupno gotowego projektu domu